Zgodnie z tym, co napisane jest w różnych opowiadaniach należących do mitologii, zaklęcia mogą być uaktywniane na kilka sposobów. Oto one:
  • przez przywołanie potęgi i mocy wzywanej istoty poprzez wypowiadanie lub wyśpiewywanie jej imienia (może być połączone z dodatkowymi słowami modlitwy lub rytuału). Imię istoty może mieć wiele odpowiedników i synonimów. Niektóre mogą być bardziej potężne od pozostałych. Przyzwanie takiej istoty może zwiększyć siły mentalne przywołującego, co zwiększa szanse powodzenia zaklęcia.
  • przez wykonywanie rękami ruchów przypominających, odtwarzających kształty, które wyzwalają świeże moce, energię przyzywającego. Poprzez psychiczny wysiłek formuje on wtedy taką energię w kształt, który da się wykorzystać jako medium do "ulepienia" czaru, ewentualnie zwiekszenia jego mocy.
  • przez czysty wysiłek psychiczny. Może to się odbywać z wykorzystanem geometrycznych wzorów w umyśle rzucającego zaklęcie, czy wykonującego rytuał, które przenoszą jego umysł do innego wymiaru, czy innego miejsca w czasie i przestrzeni. Jest to pewna forma autohipnozy. Stan psychiczny rzucającego czar może być wcześniej wzmocniony albo odmieniony przez wdychanie różnych narkotyków czy konsumowanie różnego rodzaju substancji (np. halucynogennych). Rzucający zaklęcie sam musi dojść, które substancje oddziaływują na niego najmocniej.
  • przez użycie wzmocnionego artefaktu lub innego specjalnego przedmiotu, w jakis sposób połączonego z mitologią. Jednak użycie takiego przedmiotu może wymagać specjalnej wiedzy. Charakterystyczne dla tych przedmiotów jest to, że niewłaściwe ich użycie może spowodować zupełnie odwrotne, nieprzewidywalne i najczęściej bardzo groĽne efekty.
  • przez rzeczywiste wyrysowanie niektórych znaków, kształtów geometrycznych, które mają szczególne właściwości otwierania niewidzialnych zasobów energii lub kształtują linie, więzi, dzięki którym można komunikować się z różnymi istotami. Minus jest taki, że sposób ten wymaga wiele wysiłku i dokładności, gdyż niektóre symbole, bardzo do siebie podobne, mają całkiem inne znaczenia.
  • przez uwolnienie nagromadzonej w sobie energii własnego ciała. Rzucający zaklęcie może użyc tej energii do zaklęć i rytuałów, musi jednak uważać, gdyż te zasoby są bardzo ograniczone.
A oto kilka przykładów użytecznych zaklęć i rytuałów...

Senny rytuał dla kontaktu z Cthulhu
Inwokacja przywołania Strażnika
Rytuał wypędzania złego ducha
Odczynianie rzuconego przekleństwa
Zaklęcie Xilqa Besa
Sumeryjskie zaklęcie miłosneCthulhu fhtagn! - wyjątki z "The Cthulhu Workings" L.T. Ardermana.

Cthulhu jak wiadomo, jest Wielkim Przedwiecznym, który śpi na swej zatopionej wyspie, w R'leyh, czekając aż gwiazdy ustawią się na niebie w układ, który pozwoli mu złamać założone pieczęcie i powrócić, by wziąć świat we władanie. Cthulhu śpi już przez całe eony i jeśli trzeba, będzie tak trwał nawet do końca czasu. A jeśli ktoś nie wierzy... niech usłyszy jego zew...
W dzisiejszych czasach jedynym sposobem na kontakt z Wielkim Cthulhu jest ścieżka snów. Najczęściej jest to jednokierunkowy kontakt, jako że nawet senny obraz Cthulhu jest zbyt przytłaczający w swojej wielkości i potędze, by otwierać się na spontaniczne odpowiedzi zwykłego odbiorcy snu.

Rytuał jest całkiem prosty, ale potrzeba wiele cierpliwości, ciężkich ćwiczeń i samozaparcia, by odbyć go bezbłędnie. Miejsce (enklawa) powinno być przybrane w odpowiednie kolory, takie jak czerwień, ciemna, głęboka zieleń, granat, czy czerń. Jeśli w domu masz basen lub jakuzi (dla tych bogatszych...), odbądĽ swój rytuał właśnie tam. Jeśli do wody dodasz soli, rezultat będzie jeszcze lepszy. Jeśli masz kostium lub zielony gumowy kombinezon, użyj go do rytuału. Możesz też pomalować ciało na ciemną zieleń. Ciemny płaszcz z kapturem utkany z grubego włókna dopełni całości.

Rytuał powinien odbywać się nocą lub kiedy idziesz spać (pod warunkiem, że jest już ciemno). Dodatkowo ważne jest to, by być przy tym naprawdę bardzo zmęczonym, a dokładniej kompletnie wyczerpanym. Fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. Na pewno znasz sposoby, by wprowadzić się w taki stan... W tym stanie, zanim pójdziesz do łóżka, przeczytaj swoją ulubioną historię wybraną spośród mitów Cthulhu i spróbuj ją sobie wyobrazić, tak mocno, jak to tylko możliwe. Aż sceny zaczną pojawiać ci się przed oczami, ale, co bardzo ważne - nie zasypiaj, kiedy to robisz! Nie wolno ci zasnąć, musisz skupić się na historii. Jeśli czujesz, że zasypiasz, przestań czytać, połóż się i zaśnij, powtórzysz rytuał innym razem.

Kiedy skończysz czytać, zacznij wirować zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, najpierw powoli, potem coraz szybciej i szybciej. W tym czasie wypowiadaj, intonuj, śpiewaj, krzycz, rycz: TAULYWATH, YNAFRLTHA'FDA, WECN'CLUH, GTALATHETRF. Te mantry to permutacje słów Cthulhu, R'lyeh, Water, Tentacled, Fhtagn.

Postępuj w ten sposób przez dziesięć do piętnastu minut na początku. Przez ćwiczenia możesz wydłużyć ten czas do trzydziestu minut, a nawet godziny, czy dwóch. Oczywiście będziesz czuł zawroty głowy, ale będą one mniej przeszkadzać z każdym kolejnym rytuałem. Kiedy skończysz, idĽ prosto do łóżka, ale w czasie, gdy będziesz zasypiał, nie przestawaj mruczeć pod nosem mantr aż zaśniesz głębokim, podobnym do transu, snem. Może się zdarzyć, że nawet przez sen będziesz powtarzał te matnry.

Czasem pomocne jest przygotowanie jest odpowiedniego znaku, talizmanu dla tego rytuału (ale w opisie nie jest powiedziane jak ma on wyglądać) i umieszczenie go w miejscu odbywania rytuału lub pod poduszką, na której sypiasz. Jeśli użyjesz go i okaże się pomocny, pamiętaj o tym, że nie powinno się używać go powtórnie do innego rytuału. Każdy rytuał powinien mieć swój własny znak.

Po pewnym czasie, po kilku próbach, Wielki Cthulhu skontaktuje się z tobą. Ale nie oczekuj niczego za darmo... cenę znasz...Rytuał przyzywania - wyjątki z sumeryjskich pergaminów

Ta Inwokacja powinna być częścią każdej ceremonii, podczas której konieczne jest wezwanie Strażnika poprzez Krąg lub Bramę. Niech miecz wbity będzie w ziemię, w północnowschodniej części kręgu. Nie jest konieczne posiadanie AGA MASS SSARATU, chyba że nie posiadasz talizmanu poświęconego w świetle Jedynego Księżyca. W takim przypadku konieczne jest dokonanie poświęcenia przed lub podczas ceremonii.

Unieś w górę mosiężny sztylet przywołań, wypowiedz głośno czystym, miękkim głosem te słowa inkantacji.

IA MASS SSARATU!
przyzywam cię przez ogień Girry
maski zatopionych Varloorni
i światła SHAMMASH.
przyzywam cię przed me oblicze
w widocznym cieniu
w widocznej formie
byś pilnował i strzegł
tego poświęconego kręgu,
tej bramy Nyarl'a
niech ten, którego imienia
nie da się wypowiedzieć,
którego liczba nie jest znana,
którego ludzkie oko nigdy nie widziało,
którego nikt nie zmierzył,
którego żaden mag nie nazwał,
przyzywam cię teraz i tu.

powstań, przez ANU przyzywam cię!
powstań, przez ENLIL przyzywam cię!
powstań, przez ENKI przyzywam cię!
podnieś się ze snu EGURRA.
powstań leżący pod górami szaleństwa
powstań, z ruin przedwiecznego holokaustu,
powstań, ze starych labiryntów NARR MARRATU!
przybądĽ, poprzez ANU!
przybądĽ, poprzez ENLIL!
przybądĽ, ENKI!
w imię reguł,
powstań i przybądĽ i staw się przede mną!

IA MASS SSARATU! IA MASS SSARATU!
IA MASS SSARATU ZI KIA KANPA!
BARRGOLOMOLONETH KIA!
SHTAH! FHTAGN!

W tym momencie Strażnik powinien przybyć. Pojawi się poza kręgiem lub bramą i trwał tak będzie aż do czasu, gdy otrzyma pozwolenie by odejść. Pozwolenia udziela wzywający uderzając lewą dłonią w rękojeść miecza wypowiadając jednocześnie formułę: BARRA MASS SSARATU! BARRA!

Pamiętaj o jednym... Nie wolno ci opuścić kręgu aż nie odwołasz Strażnika. W przeciwnym razie, rozerwie cię on na strzępy. On nie dba o to, czego pilnuje. Słucha jedynie przywołującego...Rytuał wypędzania opętańczego ducha - wyjątki z sumeryjskich pergaminów

Te słowa powinny być wypowiadane tylko wtedy, gdy opętanego nie ma w pobliżu. Należy pamiętać o zachowaniu tajemnicy. Można go odprawiać tylko wewnątrz kręgu, pod opieką Opiekuna. Po odprawieniu modlitw i zapaleniu świec zacznij wolno nucić mantry i po chwili możesz rozpocząć inwokację

zły boże
zły demonie
demonie pustyni
demonie góry
demonie stepu
zły dżinie
niezwykła larwo
zły wietrze
demonie, który panujesz nad ciałem
demonie, który rozdzierasz ciało
duchu nieba, pamiętaj!
duchu ziemi, pamiętaj!

demonie, któryś opętał tego człowieka
demonie, który masz nad nim władzę
gigin, który żyjesz złem
nasienie złego demona
duchu nieba, pamiętaj!
duchu ziemi, pamiętaj!

ten, który kreuje obrazy
ten, który rzuca zaklęcia
zły aniele
złe oko
złe usta
zły języku
zła wargo
najpotężniejszy idealny czarodzieju
duchu nieba, pamiętaj!
duchu ziemi, pamiętaj!

ninnkigal, nałożnico ninnazu
spraw, by zwrócił swą twarz
ku miejscu, gdzie się znajduje
niech złe demony odejdą
niech posiądą swe kości nawzajem
duchu nieba, pamiętaj!
duchu ziemi, pamietaj!Rytuał odczyniania przekleństw - wyjątki z sumeryjskich pergaminów

Jeśli już tak się stało, że zostałeś opętany przez zaklęcia wyznawców Wielkich Bogów, nie musisz wiedzieć, kto je rzucił. Zrób dwie figurki wyobrażające ludzi, jednego mężczyznę i jedną kobietę i spal je w ogniach AGA MASS SSARATU, wymawiając jednocześnie Inkantację Odegnania, którą znajdziesz poniżej.

Kiedy przyzywasz Strażnika poraz pierwszy, miejsce jego wezwania musi być czyste, a wokół ciebie narysowany podwójny krąg. Nie powinno być w pobliżu ołtarza, jedynie nowe naczynie z wyrytymi na nim runami. Wykonaj Przyzwanie Ognia i umieść g w tym naczyniu. Od tej chwili naczynie zwać się będzie AGA MASS SSARATU, i nie może być używane do innych celów niż przyzwanie Strażnika.

Naczynie umieść pomiędzy kręgami, otworem na północny wschód. Niech twa szata i nakrycie twej głowy będą czarne. Trzymaj miecz w ręku, ponad ziemią. To wszystko musi się dziać w najciemniejszej godzinie nocy, niech podczas tego nie pojawi się nawet ślad światła.

przyzywam was, bogowie nocy
azem z wami, wzywam noc,
wzywam wieczorem, o północy i o poranku
gdyż oni wyzwali mnie
czarodziej i wiedĽma opętali mnie
moj bóg i bogini płaczą nade mną,
że jestem napiętnowany chorobą.
stoję prosto, nie mogę spocząć
ani pośród dnia, ani pośród nocy.
zapchali me usta dĽwiękami,
zamknęli me usta trawą,
łzy moje uczynili napojem,
moja radość jest smutkiem
moje szczęście jest żałością.

powstańcie! wielcy bogowie! usłyszcie me wołanie!
sprowadĽcie sprawiedliwość, spójrzcie na me drogi!
mam obraz czarodzieja i wiedĽmy
mego prześladowcy i prześladowczyni.
niech trzy zegary nocy rozwiążą ich zaklęcia
niech ich usta staną się woskiem, ich języki miodem,
niech słowo mej zagłady, które wypowiedzieli,
niech rozpuści się jak wosk,
niech zaklęcia, które spletli
niech jak miód się staną,
ich węzeł jest rozcięty,
ich praca zniszczona,
wszystkie ich słowa
wypełniają pustynie i ugory
zgodnie ze słowami bogów nocy
wykonało sięZaklęcie Xilqa Xilqa Besa Besa - wyjątki z sumeryjskich pergaminów

Zgodnie z manuskryptami jest to najskuteczniejsze zabezpieczenie przeciw hordom demonów

Powstań! Powstań! OdejdĽ daleko! OdejdĽ daleko!
WstydĽ się! WstydĽ się! Uciekaj! Uciekaj!
Odwróć się, idĽ, powstań i odejdĽ daleko!
Twe zło niech wzbije się w niebo jak dym!
Powstań i opuść me ciało!
Z mego ciała, odejdĽ w niesławie!
Z mego ciała, uciekaj!
Od mego ciała odwróć się!
Z mego ciała wyjdĽ!
Do mego ciała nie powracaj!
Koło mego ciała nie przechodĽ blisko!
Do mego ciała się nie zbliżaj!
Wokół mego ciała nie krąż!
Niech cię prowadzi Shammash Potężny!
Niech cię prowadzi Marduk, Wielki Czarodziej Bogów!
Niech cię prowadzi Bóg Ognia, twój Niszczyciel!
Niech cię trzymają z dala od mego ciała!Skuteczny rytuał zdobywania ukochanej osoby - wyjątki z sumeryjskich pergaminów

Wypowiedz te słowa trzykrotnie nad jabłkiem. Potem daj jabłko osobie, której pragniesz. Kiedy przełknie soki z niego, możesz być pewien, że wkrótce miłość zatriumfuje...

munus sigsigga ag bara ye
innin aggish xashxur gishnu urma
shaziga bara ye
zigashubba na agsishamaziga
namza ye innin durre esh akki
ugu agba andagub!


[Początek]